Дайкон – ідеальний продукт для підтримки здорового способу життя.

Дайкон – ідеальний продукт для підтримки здорового способу життя.
Вирощування дайкону


Походить дайкон з Японії, він має високу цінність завдяки вмісту вітамінів С та В, клітковини, пектину та мірозинази – ферменту, який сприяє травленню. Дайкон багатий калієм, який виводить зайву рідину з організму, а також містить ферменти, що благотворно впливають на травлення, та речовини, що запобігають росту бактерій. Редька, дайкон та хрін – це єдині овочеві рослини, які здатні очищати печінку та нирки, а також розчиняти каміння. Однак, редька та хрін містять багато гірчичної олії, яка негативно впливає на серцеву діяльність, тому не рекомендується вживати людям похилого віку. На відміну від них, дайкон практично не містить гірчичної олії.

Дайкон використовують при застуді, для зміцнення волосся, нормалізації роботи кишечника, при захворюваннях жовчного міхура, печінки та нирок.

Більшість сортів дайкону відрізняються від редьки та редиски високою якістю смаку, вони більш соковиті та ніжні, практично не мають гострого смаку. Дайкон також характеризується високою врожайністю (5-10 кг/м2) та гарною лежкістю (2-3 міс). Його вживають у сирому вигляді, також солять, маринують, варять. Молоде ніжне листя сортів з неопушеним листям використовують як салатну зелень. Дайкон зберігає свою соковитість і смак, навіть коли переходить до фази стеблування, завдяки малій кількості здерев'янілих тканин.
 

Властивості та характеристики дайкону


Дайкон належить до сімейства капустяних і є перехресно запилюваною рослиною віком 1-2 роки. Культура відрізняється холодостійкістю: насіння може проростати при температурі 2-3°С, і саджанці можуть витримувати заморозки до -4°С, а дорослі рослини - до -6°С.

Ця рослина довгого дня, навесні та на початку літа вона стріляє швидше, потім починається формування коренеплодів. Коренеплоди досягають більшого розміру в другій половині літа, коли день коротший.

Дайкон росте на різних типах ґрунтів, але найкращі результати досягаються на легких родючих ґрунтах з глибоким заляганням ґрунтових вод. Він також вимагає багато світла та вологи.

Форма коренеплодів є основним критерієм визначення сортів дайкона. Вони можуть бути круглими, циліндричними, конічними, еліптичними, веретеноподібними і навіть змієподібними.

Середня вага коренеплоду залежить від сорту та умов вирощування, зазвичай він досягає від 0,5 до 3 кг, довжина становить 10-60 см, а діаметр - 4-10 см. Коренеплоди можуть повністю перебувати в грунті або виступати на 1/2 або навіть 2/3 над поверхнею.
 

Підготовка ґрунту та посів


Дайкон любить ґрунти, які легко розпушуються, оскільки його коренева система може проникати в глибину до 60 см. На таких ґрунтах коренеплоди виростають рівними та гладкими. Однак дайкон може бути вирощений і на глинистих ґрунтах. Перед посівом культури необхідно додати органічні (1 кг м2 перегною або компосту) та мінеральні добрива (сульфат амонію – 20 г м2, суперфосфат – 40 г м2, сірчанокислий калій – 20 г м2).

Залежно від призначення коренеплодів визначається час сівби. Для отримання насіння дайкону його слід висівати в першій декаді квітня. Для споживання посів проводиться з кінця червня до середини липня. У цьому випадку стеблування рослин зазвичай не відбувається. Однак існують сорти, які вирощуються як весняним, так і літнім посівом, оскільки вони є стійкими до передчасного утворення квіткової стрілки.

Дайкон висівається рядами на відстань 45 см один від одного. Борозну глибиною 4-5 см заливають водою, потім розкладають по 2-3 насінини через 8-10 см. Після цього борозни засипають пухким ґрунтом і злегка придавлюють.

Залежно від умов (температури повітря та вологості) сходи з'являються через 3-7 днів.
 

Як доглядають дайкон?


Для успішного вирощування дайкону необхідно враховувати оптимальну площу його харчування. Після появи одного-двох справжніх листочків рослини проріджують, залишаючи лише найбільш розвинене. У цій фазі розвитку особливо важливо берегтися від хрестоцвітої блішки – вона може швидко знищити усі рослини. Для запобігання пошкодженням можна використовувати золу, тютюновий пил або хімічні препарати.

Важливо знати, що дайкон є скоростигла рослина. Щоб отримати хороший урожай, необхідно приділяти увагу розпушенню ґрунту від бур'янів та поливу, уникаючи перезволоження. Це особливо важливо, щоб не допустити розвитку слизового бактеріозу.
 

Як зберігати дайкон?


Збирання врожаю відбувається з вересня і триває до настання заморозків. Цей процес проходить у суху погоду, коренеплоди викопують лопатою та обрізають бадилля, а після цього очищають від ґрунту. Зібаний урожай зберігають у вологому піску в льоху або підвалі. Важливо не тримати ці коренеплоди в нулі, оскільки вони швидко втрачають свої товарні якості і можуть викидати квітконоси.

Щоб зберегти свіжість продукції, слід дотримуватися оптимальних умов зберігання. Необхідна температура 0...55°С при відносній вологості повітря 80-85%.

Коментарі