0.00грн.
Зробити замовленняВирощування овочевої та спаржевої квасолі
Вирощування квасолі
Квасоля є однією з найпопулярніших бобових культур для харчування, і більшу частину вирощують у вигляді овочевих сортів. Вона вважається одним із найбільш поживних продуктів рослинного походження і має підвищену цінність серед бобових. Тому вирощування квасолі є актуальним як для власного споживання, так і для продажу.
У виробництві вирощують тільки кущові та напіввиві сорти, які не потребують опори. Існує різноманітність сортів квасолі, що відрізняються висотою стебла, кольором бобів та насіння, а також ступенем розвитку пергаментного шару у стулках бобів. Кожна з цих ознак має унікальну цінність залежно від цільового використання, такого як на сухе насіння, на лопатку або недозріле насіння. Кущові сорти швидше дозрівають і дають більш дружний урожай, ніж кучеряві, які частіше використовують овочівники-аматори. Жовті боби призначені для безпосереднього споживання, а зелені для переробки та заморожування. Сорти спаржі зазвичай поділяються на зелені, жовті та іноді фіолетові.
Умови для вирощування квасолі
Температурний режим
Квасоля потребує тепла. Вона потребує вищих середньодобових температур, ніж горох. Насіння проростає при температурі 10...12˚C, проте цей процес відбувається дуже повільно. Для зростання та розвитку культури оптимальна температура становить 20…24˚C. Сходи дуже чутливі до заморозків: при -1…-2˚C вони гинуть, а при 2…3˚C листя починає жовтіти. Якщо під час цвітіння буде брак тепла та дощова погода, це призведе до опадіння квіток.
Режим вологості
Квасоля добре росте у вологих умовах, де для початку проростання необхідно забезпечити насіння 100-120% водою від їхньої маси. У період цвітіння та дозрівання складається більша частина врожаю, і рослини потребують великої кількості води. Хоча квасоля менш посухостійка, ніж нут і сочевиця, вона все ж таки перевершує горох. Якщо повітря стає особливо сухим, можуть постраждати квіти та молоді зав'язі. Від нестачі вологи погіршується якість плодів та утворюється пергаментний шар. У фазі сходів квасоля менш чутлива до нестачі вологи, ніж у період наливу зерна, але нестача вологи під час проростання насіння може призвести до загибелі сходів. Посуха в період бутонізації та цвітіння призводить до опадіння бутонів та квіток.
З іншого боку, надлишок вологи також шкідливий для рослин квасолі (особливо у поєднанні з низькою температурою повітря), оскільки масово опадають зав'язі та квіти, а рослини уражаються грибковими захворюваннями. Надлишок вологи в осінній період може уповільнити дозрівання насіння та зменшити їх білковий вміст, а також призвести до більш інтенсивного дихання та більш швидкої втрати схожості.
Світловий режим
Квасоля - це рослина, яка віддає перевагу світлим місцям. У період зростання до початку цвітіння воно потребує багато світла. Однак після цього періоду квасоля може розвиватися в тіні, наприклад, серед кукурудзи або картоплі. У спеку листя квасолі позиціонується горизонтально, що забезпечує краще використання енергії сонця. Ночами головний черешок квасолі трохи піднімається, а листя опускається, щоб запобігти потраплянню роси на рослини.
ПІДГОТОВКА ҐРУНТУ
Механічна обробка
Оптимальні умови для розвитку кореневої системи, підвищення азотфіксуючої здатності бульбочкових бактерій та знищення бур'янів створюються при осінній оранці із застосуванням грунтопоглиблювачів. Глибина оранки має бути достатньою для накопичення вологи. Навесні ґрунт культивують 2-3 рази - перша обробка проводиться на глибину 8-10 см, а наступні – на глибину 6-8 см та 3-5 см відповідно, з інтервалом у 10-14 днів. Якщо весна прохолодна і волога, проводять і четверту обробку ґрунту, щоб позбутися бур'янів та затримки посіву. Якщо планується вирощування квасолі на важких ґрунтах, рекомендується проводити переорання в більш ранні терміни.
Внесення добрив
Квасоля із сімейства овочевих культур відгукується на насичення ґрунту органічними добривами. Найкраще вона росте на ґрунтах, збагачених гноєм. Відмінною особливістю є те, що органіку можна додавати безпосередньо під весняну обробку, на відміну від інших зернових культур. Відповідні дози добрив сильно залежать від типу ґрунту та пори року. Якщо органічні добрива не використовувалися в попередньому сезоні, перед осіннім оранням рекомендується внести 2-4 кг/м² перегною, 30-40 г/м² суперфосфату і 10-15 г/м² калійних добрив. Перед сівбою навесні бажано додати 10-15 г/м² аміачної селітри. Якщо рівень pH ґрунту нижче 5.5, його необхідно вапнувати. Вапно слід вносити восени під зяб або під попередню культуру залежно від типу ґрунту: на легких - 200-300 г/м², на середніх - 300-500 г/м², на важких - 500-600 г/м².
Посів квасолі
Квасолю можна виростити двома способами: безпосередньо висіваючи насіння в ґрунт або використавши розсаду. Висівання слід проводити в період з кінця травня до початку червня, за умови, що грунт на глибині 10 см прогрівся до 10-12°C, і загроза заморозків минула. Норма сівби становить 80-125 кг/га, залежно від маси 1 тис. насінин.
При висіві квасолі на важких ґрунтах слід заглибити насіння на глибину 3-4 см, а на легких - на 4-5 см. Відстань між рослинами в ряді має бути 5-6 см, а ширина міжрядь - 45-55 см. Якщо використовувати дворядкову стрічкову схему висіву, то відстань між рядками має становити 15-20 см, а між стрічками - 45-50 см.
Догляд за квасолею
Квасоля дуже вимоглива до умов ґрунту. Після появи перших сходів її рослини потрібно відразу ж обробити легким боронуванням для знищення ґрунтової кірки. Час і глибина закладення насіння безпосередньо впливають на можливе пошкодження рослин. Якщо насіння закладено глибоко, зменшується ймовірність випадання сходів. Першу обробку міжрядь необхідно здійснити після повних сходів на глибину 4-5 см, а другу - через 10-12 днів на глибину 5-6 см. , наприклад, після дощів та утворення ґрунтової кірки. Крім цього слід виконувати прополювання, видалення хворих рослин та підживлення.
Полив та підживлення квасолі
Для забезпечення потреб культури у воді в період цвітіння-дозрівання рекомендується проводити поливи 1-2 рази на тиждень під час ранкових або вечірніх годин з використанням об'єму води 10-15 літрів на квадратний метр. Після наливу бобів поливи необхідно зупинити для сортів, що напівв'ються, через збільшену вологість повітря, яка може призвести до поширення хвороб, зниження врожаю і погіршення якості.
У разі кущових сортів, у період сухої погоди достатньо одного поливу після наливу бобів. Після виконання поливів розпушують ґрунт у міжряддях до стану змикання рядків.
Для добрива використовують аміачну селітру обсягом 10-20 грамів на квадратний метр. Протягом усього періоду зростання квасолі проводяться профілактичні та захисні заходи для запобігання виникненню хвороб та шкідників.
Збирання врожаю квасолі
Збір овочевої квасолі залежить від того, для яких цілей вона призначена. Якщо потрібно зібрати недозріле зерно квасолі або зелений горошок, це слід робити в період молочно-воскової стиглості. Коли квасоля зріє, зелені боби можна збирати лише до того моменту, коли стулки стають грубими та з'являються нитки у швах. Бажано збирати квасолю на росі рано-вранці або ввечері.
Особливості вирощування спаржевої квасолі
Вважається, що квасоля, що росте на городі, є корисною рослиною, яка дає багато поживних стручків та насіння. Тим не менш, на деяких ділянках можна побачити квасолю, яку вирощують не тільки заради врожаю, але і з естетичних міркувань. Ця рослина має кучеряві стебла.
Посів спаржевої квасолі
Квасоля спаржева сіється в той же час, що й овочі. Від однієї рослини до іншої має бути не менше 10 см, а між рядами - 60 см. Для більш ефективного вирощування квасолі, рекомендується використовувати вертикальні опори та шпагат або дріт, щоб створити проміжки розміром 15x20 см. Кукурудзу можна використовувати як опору для квасолі, саджаючи культури паралельно одне одному. Цей метод дозволяє використовувати кукурудзу як опору та захист від холодних вітрів. Також можна використовувати метод посадки в квадратних лунках з відстанню між рядами і лунками 30x30 см.
Догляд за спаржевою квасолею
Турбота про спаржеву квасолю полягає в перекопуванні, видаленні бур'янів та підв'язці рослин. Перше перекопування рекомендується провести, коли висота рослин досягне 6-7 см і зробити це обережно на невелику глибину. Через 14 днів слід провести друге перекопування з одночасним видаленням бур'янів. Для збільшення врожайності в період зростання до появи 4-5 листків, необхідний регулярний полив та перекопування ґрунту, проте далі поливи можна скоротити.
Коли стебло досягне висоти 2-2,5 м, рослини потрібно обрізати, інакше вони продовжать рости до глибокої осені, що не дозволить насіння дозріти.
Збирання врожаю спаржевої квасолі
Коли спаржева квасоля досягає того етапу, коли її стебла, листя і стручки набувають світло-жовтої сухості, вона піддається процесу видалення насіння. Зрілі махрові боби збирають періодично, а потім вилущують і висушують на сонці в місці, що добре провітрюється. Для того щоб насіння зберігало їх схожість, воно може бути збережене в сухому місці з температурою не більше 5˚С. У випадку, якщо квасоля була отримана в суху погоду, таке насіння може проростати протягом 5-6 років.