0.00грн.
Зробити замовленняРоль гумінових речовин в житті рослини
Основна складова грунту - тверда фаза. Вона утворена мінеральними частинками (різними групами піску та глини) і органічними речовинами - гумусом. Але гумус не є певною конкретною речовиною, це дуже складний комплекс абсолютно різних речовин, кожна з яких має свої унікальні властивості та функції. Найважливішими є похідні фульво- та гумінової кислот.
В грунтах, особливо багатих на органічну речовину, міститься колосальна кількість гуматів. Але вони не розчиняються у воді, а утворюють величезні комплекси, що стають основою таких понять, як "структура грунту" та "грунтово-вбирний комплекс". Це фундамент родючості грунту, тому рослина, опиняючись в грунті, багатому на гумати, намагається максимально розкрити свій потенціал. Саме це і пояснює, чому обробка насіння гуматами стимулює його схожість. Зародок рослини вважає, що опинився в чудових умовах, щоб рости та розвиватись.
Всі організми, що живуть у полі, пристосувались до цих речовин, як людина пристосувалась дихати киснем. Відносно невелики молекули гумінових речовин перетворились у "фаст фуд" для мікрофлори. Без корисних мікроорганізмів рослина не здатна засвоювати більшість елементів живлення з грунту. Тому гумати мають опосередкований вплив на коефіцієнт застосування добрив. Але важливо, щоб технологія вирощування не пригнічувала цю мікрофлору. Без неї гумати можуть навпаки переводити цінні мікроелементи в зв'язані форми. Також варто пам'ятати, що гумат калію має лужну реакцію, тому найдоцільніше його вносити на грунтах з кислою або близькою до неїтральної реакцією (pH 6.5 і нижче).
Існує практика застосування гуматів та гумінових речовин для листових підживлень, але такі операції мають досить сумнівну наукову основу. Навіть, якщо таким чином можливо досягнути позитивного впливу на рослину, залишки гумінових речовин перетворяться на поживне середовище для патогенів.
На відміну від гуматів, похідні фульвокислоти добре розчиняються у воді. Також, фульвокислоти переводять в доступну форму зв'язані елементи живлення рослин. Саме тому на кислих грунтах часто спостерігається низький агрофон. Там вміст фульвокислот був високим протягом тисяч років, а додаткові внесення добрив не проводилися. Тому елементи живлення розчинялись у воді та вимивались. Враховуючи це, рекомендовано застосовувати фульвати лише у фази активного росту та розвитку культури. Тоді елементи живлення також переходять у розчинну форму, але не втрачаються, а споживаються рослиною.
Фульвати найдоцільніше вносити на лужних та засолених грунтах. За лужної реакції, фульвати переводять мікроелементи в природні хелати, роблячи їх доступними рослині. За високого засолення, викликанного інтенсивним удобренням або поливом водою з високим ступенем мінералізації (вторинне засолення), фульвати переводять йони солей у водорозчинні форми, перетворюючи їх на добрива, а потім - в урожай. Такі небажані метали, як натрій, поступово вимиваються у нижні горизонти, що призводить до поступового зниження лужності грунту, запобігає солонцевим процесам. Фульвові речовини досить агресивні по відношенню до карбонатів. Вони сприяють вивілненню кальція та магнія, що робить їх доступними для рослини та вимиває натрій за солодового засолення.
Молекули фульватів менші за молекули гуматів, тому значно краще підходять для листових підживлень. Вони краще розчиняються у воді, запобігають лужному гідролізу інших компонентів сумішей. Іншими словами, суміш фульватів з мінеральними добривами значно підвищуєтупінь їх проникнення в листок культури. А додавання фульвокислоти до ЗЗР захищає діючу речовину пестициду від непродуктивних втрат у лужному середовищі.
І гумати, і сполуки фульвокислот мають позитивний вплив на метаболічні процеси в рослині. Їх часто називають регуляторами росту і розвитку, адже вони дійсно мають подібний вплив на культуру. За правильного використання, вони активізують фотосинтез, підвищують якість плодів та врожайність з гектару (сотки), прискорюютьплодоношення, підвищують стійкість рослини до хвороб. А найкраще переваги цих речовин розкриваються при сумісному застосуванні їх з іншими елементами технології: якісним насінням, добривами, ЗЗР, амінокислотами та іншими регуляторами росту і розвитку.